Przejdź do:

Wert-Holz S.A.

Wyszukiwarka

Zalety i wady drewna

09.03.2009

 Drewno jest jednym z najpowszechniej występujących odnawialnych surowców naturalnych. Służy nam w postaci różnego rodzaju sprzętów w naszych domach i przydomowych placach. Zdobi nasze ogrody dostarczając wielu miłych doznań estetycznych. Obcowanie z przedmiotami z drewna wydaje się więc rzeczą naturalną, ale czy wiemy wystarczająco dużo na jego temat, aby właściwie ocenić jego zalety i wady?

Drewno nie jest materiałem jednorodnym - i jest to jednocześnie jego wielką zaletą jak i wadą. Niepowtarzalny układ słojów uzupełniony sękami wraz z odpowiednią kolorystyką tworzy bardzo przyjemny w odbiorze obraz wyrobów wykonanych z drewna. Naszym zamierzeniem jest tworzenie takich właśnie produktów. Dlatego też przy produkcji wyrobów ogrodowych stosujemy surowiec – drewno wyselekcjonowane pozbawione chorób i wad. Jednak wyroby z drewna wystawione na działanie czynników atmosferycznych – słońca, deszczu, mrozu będą w widoczny sposób podlegać zmianom. Zmiany te, często utożsamiane z wadami są czymś naturalnym. Powstające z czasem rysy czy nawet pęknięcia oraz powierzchniowe płowienie koloru nie są wadami wyrobu lecz naturalnym procesem jakiemu podlega drewno w naturze.

 Pomimo stosowania różnych środków zabezpieczających nie jesteśmy w stanie zatrzymać tego procesu. Możemy jedynie go spowolnić. W tym celu poddajemy drewno procesowi impregnacji ciśnieniowej stosując przy tym przyjazne środowisku środki ochrony. Drewno nasączone wodnym roztworem soli miedzi nabiera jednocześnie przyjemnego zielono-oliwkowego zabarwienia. Może się zdarzyć, że podczas wysychania na powierzchni drewna wytrącą się drobne skupiska tej soli, szczególnie w miejscach, gdzie jest dużo żywicy proces wchłaniania soli jest utrudniony. Nie jest to żadna wada lecz efekt wysychania drewna nasączonego solą, który to efekt szybko ustępuje po paru deszczach.

W naszych wyrobach nie znajdziecie Państwo żadnych niebezpiecznych związków. Idziemy raczej w kierunku naturalnych metod zabezpieczania drewna np. stosujemy gruntowanie suszonego drewna olejem lnianym. Wychodzimy w ten sposób naprzeciw ekologii. Utylizacja wyrobów z drewna jest szybka, bezpieczna i odbywa się w zgodzie z naturalnym cyklem przyrody.

Powyżej zobrazowaliśmy niektóre najczęściej spotykane „wady” drewna, o których powinniśmy wiedzieć aby zrozumieć, że ich występowanie jest rzeczą naturalną.