O drewnie
Drewno, ze względu na swoje właściwości, jest surowcem wszechstronnym i w wielu przypadkach niezastąpionym. Co jednak najważniejsze, jest odnawialnym surowcem naturalnym, zdrowym dla człowieka i ekologicznym. Naturalność drewna przejawia się głównie jego unikatowym wyglądem i niejednorodną budową. Właśnie dlatego, drewno jako materiał posiada liczne charakterystyczne dla siebie cechy. Drewno jest jednym z najpowszechniej występujących odnawialnych surowców naturalnych. Służy nam w postaci różnego rodzaju sprzętów w naszych domach i przydomowych placach. Zdobi nasze ogrody dostarczając wielu miłych doznań estetycznych. Obcowanie z przedmiotami z drewna wydaje się więc rzeczą naturalną, ale czy wiemy wystarczająco dużo na jego temat, aby właściwie ocenić jego zalety i wady? Niektóre z wad drewna powstają naturalnie i stanowią jego urok.
Cechy drewna
- 1
Pęcznienie i kurczenie się drewna

Drewno jako surowiec naturalny podczas użytkowania dostosowuje się do warunków panujących w danym otoczeniu. Jest materiałem higroskopijnym, w związku z tym nieustannie oddaje oraz pobiera wilgoć z otoczenia. Drewno wchłaniając wilgoć pęcznieje, a podczas schnięcia kurczy się. Wynikiem tych procesów są zmiany wymiarów oraz objętości drewna. W zależności od warunków klimatycznych różnice w wymiarach poszczególnych elementów mogą różnić się od wymiarów pierwotnych nawet do 10% (mierzone w kierunku poprzecznym do włókien). Następstwem tego zjawiska są również pęknięcia desorpcyjne, skręcenia oraz wypaczanie się, które nie wpływają pozytywnie na wartość użytkową i estetyczną wyrobów. Mogą one powstawać zarówno na drewnie naturalnym, impregnowanym ciśnieniowo, jak i pokrytym lazurą dekoracyjną.
- 2
Wycieki żywicy

Wyroby produkowane przez nas przede wszystkim wykonywane są z drewna sosnowego i świerkowego. Naturalną cechą tych gatunków są występujące w nich kanały żywiczne. Mogą one być od razu widoczne na powierzchni elementu lub pod wpływem warunków atmosferycznych pojawić się w formie wycieków żywicznych. Nie wpływają one niekorzystnie na trwałość i wytrzymałość drewna. Żywicę można w prosty sposób usunąć chemicznie za pomocą terpentyny lub mechanicznie zebrać za pomocą ostrego narzędzia (np. noża, szpachli).
- 3
Widoczny rdzeń

Rdzeń jest to pasmo tkanki miękiszowej, stanowiące fizjologiczną oś pnia. Na przekroju podłużnym rdzeń ma postać wąskiego, ciemniej zabarwionego pasma. Z biegiem czasu użytkowania drewna z odsłoniętym rdzeniem cienkościenne komórki rdzenia mogą ulec zgniciu lub wykruszeniu.
- 4
Sęki i usłojenie drewna

Z uwagi na to, że drewno jest materiałem o niejednorodnej strukturze trudno jest znaleźć dwa identycznie wyglądające elementy. Sęki oraz usłojenie stanowią naturalny rysunek drewna i są jego niepowtarzalną cechą charakterystyczną. Mogą znacznie różnić się w liczbie i rozmiarze co świadczy o naturalności i wyjątkowości cech estetycznych drewna jako surowca. Zdrowe sęki nie obniżają właściwości wytrzymałościowych drewna, lecz podkreślają jego urok i piękny unikatowy wygląd.
- 5
Szorstka powierzchnia

Pomimo zastosowania nowoczesnych maszyn i narzędzi do obróbki drewna oraz starannego doboru surowca, mogą występować fragmenty szorstkiej lub chropowatej powierzchni. Najczęściej spotykane są w okolicy sęków oraz przy niekorzystnym układzie włókien (skręt włókien). Szorstkość wynika z niejednorodnej budowy, zróżnicowania gęstości i twardości drewna w obrębie jednego elementu. Przy cięciu poprzecznym mogą występować niewielkie drzazgi.
- 6
Wykwity solne

Podczas procesu impregnacji ciśnieniowej, której celem jest zabezpieczenie elementów drewnianych, związki soli zawarte w impregnacie wchodzą w reakcję z substancjami pochodzenia żywicznego, tworząc na powierzchni drewna charakterystyczne białe lub zielone wybarwienia. Nie wpływają one niekorzystnie na właściwości drewna. Można je bardzo łatwo usunąć poprzez mycie z użyciem ciepłej wody lub powinny zniknąć samoistnie z czasem.
- 7
Pleśń i sinizna

Niesuszone drewno lub poddane impregnacji ciśnieniowej w autoklawie posiada wysoką wilgotność względną. W szczególności w miesiącach letnich może być to powodem miejscowego występowania pleśni oraz sinizny. Niekorzystny wygląd można usunąć poprzez wytarcie lub wywietrzenie danego elementu. Tego typu wada nie działa destrukcyjnie na drewno i nie wpływa na wytrzymałość. W celu uniknięcia problemów z sinizną i grzybami na drewnie należy co najmniej raz na dwa lata odświeżyć powłokę, w celu pełnego zabezpieczenia przed wilgocią.
- 8
Różnice w odcieniach

Drewno, jako surowiec naturalny, nie ma określonego jednolitego koloru, ale jest żywą mieszanką różnych niuansów oraz odcieni. Ten sam kawałek drewna może mieć inny odcień z każdej strony. W związku z tym różne może być również nasycenie drewna pigmentami, a co za tym idzie – różnice mogą się pojawić w odcieniach tej samej lazury, którą pokrywamy drewno. Drewno użytkowane w warunkach zewnętrznych lub będące pod wpływem promieni UV jest szczególnie narażone na zmianę swojego naturalnego koloru. Zmiany odcieni czy przebarwienia są naturalnymi cechami drewna, nie wpływają niekorzystnie na jego trwałość. Na drewnie naturalnym i impregnowanym ciśnieniowo mogą pojawiać się nawet po kilku miesiącach. W celu spowolnienia bądź całkowitego wyeliminowania szarzenia drewna, należy zabezpieczyć je lazurą ochronną. Ponadto, aby utrzymywać efekt świeżych kolorów produktów malowanych, powinny być one systematycznie konserwowane, nie rzadziej niż raz do roku. Z uwagi na sposób impregnacji, malowania oraz magazynowania drewna mogą pojawiać się również na świeżo wyprodukowanych wyrobach.
- 9
Przebarwienia

Produkowane przez nas wyroby, malowane szczególnie w kolorach białym, cappuccino czy szarym narażone są wraz z upływem czasu i działania warunków atmosferycznych na wystąpienie naturalnych i charakterystycznych dla drewna iglastego przebarwień, zwłaszcza w okolicy sęków. Zmiany te nie wpływają niekorzystnie na poziom ochrony drewna. Jednak najlepszym sposobem na ich czasowe wyeliminowanie jest odmalowanie produktu.
Zabezpieczenie i konserwacja drewna
Najlepszym sposobem zabezpieczenia drewna przed działaniem warunków biologicznych (grzyby, owady, pleśń) i atmosferycznych (deszcz, śnieg, promienie UV) jest impregnacja ciśnieniowa. Proces impregnacji polega na wtłaczaniu pod dużym ciśnieniem specjalnego preparatu impregnującego drewno w głąb drewna, co pozwala na dużo efektywniejszą ochronę. Celem impregnacji nie jest nadanie koloru i walorów estetycznych produktom, lecz zabezpieczenie drewna. Impregnat wnika w głąb elementu drewnianego, a brązowe lub zielone pigmenty osadzają się jedynie na jego powierzchni, skąd są łatwo wymywane podczas opadów. Po procesie impregnacji ciśnieniowej w autoklawie, na produktach mogą być widoczne zacieki lub ślady po przekładkach, które są rozłączne z tym procesem. Z upływem czasu zacieki i ślady po przekładkach wyrównują się samoistnie. Produkty zaimpregnowane mogą różnić się od siebie odcieniem, jest to zależne od czasu, jaki upłynął od momentu impregnacji.
Bezpieczeństwo użytkowania
Produkowane przez nas wyroby są bezpieczne dla użytkowników. W produkcji wykorzystujemy wyłącznie wodorozcieńczalne lazury do drewna. Kładziemy duży nacisk na ekologię naszych wyrobów dlatego ograniczamy użycie chemii na korzyść rozwiązań naturalnych i trwałych. Nie ogranicza to szerokiej palety kolorów oferowanej galanterii ogrodowej, która dostępna jest w kolorach od białego po antracyt.